Vimperk je městem v podhůří Šumavy a tedy nástupním místem do Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Je prvním větším městem při vstupu do České republiky z Bavorska. Město je dopravně dobře dostupné jak automobilovou, autobusovou i vlakovou dopravou.
Vimperk je regionální centrum pro 21 spádových obcí. Vedle Sušice v západní části Šumavy je největším městem v celé oblasti NP a CHKO Šumava. V urbanistické struktuře města kontrastuje renovované historické jádro s dominantou vimperského zámku a na ně navazující sídlištní panelová zástavba.
Vzhledem k celkovému počtu vimperských obyvatel se zde nachází přiměřený počet silných zaměstnavatelů vytvářejících zdroje příjmů. Ekonomický potenciál města je možné spatřovat především v oblasti turistického ruchu, zejména po vybudování potřebné infrastruktury a zázemí. Město má potenciál pro rozvoj malého podnikání.
Vzhledem k velikosti města a počtu jeho obyvatel se zdá být občanská vybavenost dostatečná a jsou vytvořeny společenské, kulturní a ekonomické vazby s přínosy pro místní obyvatele. Potenciál pro základní i vyšší služby občanské vybavenosti je přiměřený, přesto však nabídka konkrétního využití mírně zaostává za standardem současnosti. Výrazná rezerva je spojená s nabídkou sportovních a volno časových zařízení přímo ve Vimperku. Velké rezervy jsou v oblasti zajištění sociálních služeb.
Věková struktura obyvatel města skýtá dobrý potenciál pro jeho progresivní rozvoj. To se mj. promítá v oblasti způsobu obživy vimperských obyvatel, kde výrazně převládá obchodní činnost a činnosti s ní spojené. Ve městě je několik silných zaměstnavatelů, kteří dávají prostor pro stabilizaci pracovní síly v oborech souvisejících s lesní výrobou, stavební výrobou, tiskařstvím a strojní výrobou. Vzhledem k blízkosti hranic se SRN část obyvatel jezdí za prací do Německa.
Podmínky pro rozvoj cestovního ruchu vytváří celý komplex horní Šumavy, která je z Vimperka dobře dostupná. Výhodou je obrovský potenciál v oblasti služeb, který je spjat nejen s turistickou atraktivitou samotné Šumavy, ale i s blízkostí hranic s Bavorskem.
V dané lokalitě poptávka převyšuje nabídku po pozemcích pro výstavbu obytných objektů. Předmětné nemovitosti lze prodat snadno a rychle. Pro oblast je schválený územní plán s využitím nízkopodlažní bytové zástavby.
Zdroj: Strategický plán rozvoje města Vimperk pro období 2009 – 2014, Tychon, v.v.i., zpracoval Mgr. Jiří Mánek, listopad 2008.